Realny koszt nabycia lokalu mieszkaniowego

Realny koszt nabycia lokalu mieszkaniowego

Nabywając dla siebie mieszkanie nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jakie poboczne koszty będziemy musieli ponieść, aby transakcja została zakończona. Jeśli zaciągniemy w banku kredyt na kupno mieszkania to dodatkowo będzie trzeba ponieść wydatki pożyczkowe. Dziś przedstawimy Państwu ile mniej więcej kosztuje „kupno mieszkanka” oraz to, w jaki sposób można nieco te wydatki obniżyć.

Żeby w pełni rozumieć, jakie wydatki poniesiemy przy kupnie mieszkanka trzeba porozdzielać je na koszty kupna-sprzedaży oraz wydatki kredytowe. Tu zaznaczamy, że nie wszelka transakcja tego typu musi być związana z kredytem bankowym.

Przejdźmy jednakże do dalszych kosztów, którymi są koszty transakcyjne. Takie koszty poniesiemy, gdy skorzystamy z usług agencji nieruchomości, jakiej prowizja wynosi najczęściej 3,05% z VAT brutto. Następnym kosztem jest podatek od czynności cywilno-prawnych PCC, jakiego stawka wynosi 2% ceny, jaka zawarta jest w akcie notarialnym. Cenę tą można targować. Kolejnym wydatkiem, który poniesiemy przy kupnie mieszkanka jest taksa notarialna. Jest to należność, jaką notariusz pobierze za przygotowanie umowy nabycia-sprzedaży mieszkanka. Jednocześnie poniesiemy wydatki związane z odpisami aktu notarialnego a także z tytułu należności za założenie księgi wieczystej.

image0041Jeśli zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu lokalowego na jego kupno to również musimy liczyć się z kosztami, jakie będzie trzeba pokryć. Bank czerpie od kredytobiorcy dochód za udzielenie pożyczki. Wydatki te musimy niestety ponieść przed wypłatą kredytu. Wysokość tej prowizji może wynieść aż 3%. Wydatki, które możemy jeszcze ponieść przy kredycie bankowym na kupno mieszkania to zabezpieczenie małego wkładu osobistego oraz zabezpieczenie mieszkanka i koszty ustanowienia hipoteki.

Jak można zauważyć osoba, która chciałaby zakupić mieszkanie musi liczyć się z dodatkowymi wydatkami, jakie będzie musiała ponieść. Nie każdy o tym wiedział, jednak sądzę, że powyższy tekst uświadomił ewentualnym kupcom ile dodatkowych pieniędzy muszą posiadać, aby móc kupić swoje wymarzone mieszkanko.