a jakie elementy zwrócić szczególną uwagę podczas szukania własnego lokalu mieszkaniowego?

a jakie elementy zwrócić szczególną uwagę podczas szukania własnego lokalu mieszkaniowego?

Odszukanie i wybór właściwego lokum to wcale nie takie łatwe zadanie. To bardzo poważne zadanie gdyż częstokroć jest to wybór na długie lata, niekiedy nawet na całe życie. Dlatego należałoby podjąć go w sposób przemyślany, tak żeby wkrótce nie żałować i nie czuć się w swoim mieszkaniu jak zakładnik. Podpowiadamy jakie aspekty należy wziąć pod uwagę szukając mieszkania i jak dokonać wyboru, by nabytek okazał się dobrą inwestycją, a lokum było naszą oazą i miejscem do którego chętnie wracamy.

Postanawiając kupić lokum musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań – jakimi środkami finansowymi dysponujemy?, czy organizujemy zakup z środków własnych czy też będziemy go kredytować, czy zależy nam na mieszkaniu w centrum czy też preferujemy cichą i odludną strefę ? Dla ilu osób przewidujemy mieszkanie ? Czy w grę wchodzi jednie rynek pierwotny czy również kalkulujemy zakup nieruchomości używanej?

Kwestia dotycząca możliwości finansowych, które posiadamy jest niezwykle ważna, gdyż pozwoli określić na jakie mieszkanie nas stać, a które zaś znajdą się poza naszym budżetem. Zagadnienie finansowe jest również szczególnie ważne, gdyż pozwoli nam oszacować czy posiadamy już odpowiednią kwotę kapitału własnego jeśli planujemy brać kredyt na nasze mieszkanie.

Kwestia czy przewidujemy kupno z zasobów własnych czy może w oparciu o kredyt jest równie istotna. Należy tutaj rzeczowo ocenić własne zdolności i możliwości kredytowe, by sobie to usprawnić można spotkać się z kompetentnym doradcą kredytowym. Decydując się na kredyt warto zwrócić uwagę na proponowane warunki kredytowe oraz mieć na uwadze to, że instytucje finansowe mają ogromną i zróżnicowaną ofertę. Niekoniecznie to nasz bank, z którego dotychczas korzystaliśmy zaoferuje nam najlepsze i najwygodniejsze dla nas warunki.

Kolejnym ważnym aspektem jest lokalizacja. Jeśli znaczące jest dla nas lokum w ścisłym centrum miasta, możliwe że będziemy musieli wyszukać mniejsze mieszkanie. Stawki za każdy metr kwadratowy w centrum są znacznie wyższe. Jeżeli natomiast to nie ma dla nas takiego znaczenia lub wręcz wolimy sielskie i ciche okolice, możemy spodziewać się niższych cen za metr kwadratowy, a w związku z tym będzie nas stać na większy metraż.

Dla kogo przewidujemy mieszkanie? Rzecz wydaje się z pozoru łatwa. Kupujemy lokum sami lub z partnerem. Warto zawsze pomyśleć o dalszym życiu. Najczęściej inwestycja w lokum to decyzja na wiele lat. Jeśli zatem nie planujemy zmiany lokum za 3 czy też 4 lata, warto przemyśleć czy za jakiś czas nie będziemy mieli w planach założenia rodziny. Powyższe plany będą miały wpływ na liczbę pomieszczeń oraz wielkość naszego domu.